11.03.2012

Alfred Jarry, Ubu Król czyli Polacy

Alfred Jarry, Ubu Król czyli Polacy - sztuka wystawiona pierwszy raz w 1896 roku.Wersje Ubu Króla do pobrania:

    

Kilka słów o autorze:

Alfred Henry Marie Jarry (ur. 8 września 1873 w Laval, zm.1 listopada 1907 w Paryżu) ? francuski dramaturg, powieściopisarz i poeta.


Ekscentryk, zapalony cyklista, bohater setek anegdot, głośna postać paryskiej bohemy przełomu wieków. Jako poważny twórca odkryty dopiero przez surrealistów. Zmarł z powodu gruźlicy i alkoholizmu.

Znany głównie jako autor farsy Ubu Król czyli Polacy, której wystawienie wywołało skandal i uważane jest za antycypację teatru absurdu. Napisał też cykl sztuk o strasznym mieszczuchu imieniem Ubu, misterium Cezar-Antychryst, opowiadania Odwiedziny Amora, powieści: Dni i noce, Czyny i myśli doktora Faustrolla, patafizyka (1911), Nadsamiec, Miłość absolutna, Dragonka oraz setki felietonów.

Ukuł nowy wulgaryzm - "grówno" (fr. Merdre!, tłum. T. Boy-Żeleński) oraz stworzył nową dziedzinę nauki - patafizykę (fr. la ?Pataphysique).

Na wpół żartobliwe badania najdrobniejszych aspektów jego dzieła prowadzi założone w 1948 roku Coll?ge de 'Pataphysique, skupiające wielu awangardowych artystów z całego świata.

źródło: Wikipedia

Darmowe wersje e-książek pochodzą z serwisu wolnelektury.pl. Będę co jakiś czas starał się znajdować co ciekawsze publikacje, żeby się z Wami podzielić;).

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Polecany wpis

Tabula rasa, tabula scripta

Na samym początku drogi jesteśmy podobni do każdego bez wyjątku. Zarazem nie jesteśmy podobni do nikogo, bez konkretnych cech rozróżniający...

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *