03.03.2012

Człowiek się rozwija

Czas się pochwalić. Pojawiło się parę artykułów mojego autorstwa w serwisie e-biznes.pl. Piszę przede wszystkim o globalnych zagadnieniach związanych z internetem i nowymi technologiami. Mam nadzieję, że od czasu do czasu odwiedzicie mnie na e-biznes.pl i zostawicie jakieś konstruktywne komentarze we wpisach;). A dziś próbka moich pisarskich możliwości na blogu. Tekst traktuje o iBookstore i jego wpływie na to co ma być czytane a co nie.

iBookstore nie sprzeda e-booka z powodu linków do Amazona


Seth Godin, popularny amerykański pisarz, zgłosił swoją najnowszą książkę w wersji elektronicznej do iBookstore. Treść książki nie jest kontrowersyjna lub obsceniczna. Otrzymał jednak odpowiedź odmowną. Dlaczego?

Przyzwyczailiśmy się do sytuacji gdy AppStore z różnych względów ogranicza dostępność produktów na swojej witrynie. Ma to swoje uzasadnienie, gdyż związane jest to przede wszystkim z próbą ograniczenia wpływu konkurencji i zagrożenie dla użytkowników. Ostatnio jednak doszło do dość kontrowersyjnej decyzji w innym sklepie spod znaku jabłka.

W iBookstore nie dopuszczono do sprzedaży e-booka ?Stop Stealing Dreams? Setha Godina. Powodem odrzucenia publikacji poczytnego pisarza było umieszczenie w e-booku linków odsyłających do papierowych wersji książek Godina. Linki te przenosiły zainteresowanego czytelnika do księgarni konkurencyjnego Amazona.

Ktoś może powiedzieć, że sytuacja jest całkiem poprawna z punktu widzenia firmy Apple. Problemem jest jednak to w jakim celu owe linki zostały umieszczone w e-booku. Nie mają one na celu promować publikacji w konkurencyjnych sklepach, są tylko i wyłącznie podlinkowaną bibliografią w książce. Dodatkowo odsyłają do papierowych wersji więc zachodzi sytuacja, w której książki nie są i prawdopodobnie nie będą dostępne w iBookstore. Sprawę można więc wiązać bezpośrednio tylko i wyłącznie z odesłaniem do Amazona.

Sam Godin na swoim blogu jasno informuje o tym, że w odpowiedzi poinformowano go o powodzie odrzucenia publikacji: ?zbyt dużo linków do Amazona?. Seth Godin zastanawia się również nad tym, gdzie istnieje granica w takim postępowaniu: czy o dostępie do danej książki mają kierować uzasadnienia biznesowe, gust estetyczny, czy zainteresowanie czytelników?

link do oryginału: http://e-biznes.pl/2012/03/ibookstore-nie-sprzeda-e-booka-z-powodu-linkow-do-amazona/

---

Tak więc premiera się odbyła i mam nadzieję, że się spodobało. Co jakiś czas będę umieszczał na blogu ciekawsze wpisy, które pierwotnie zostały opublikowane na e-biznes.pl. Jeśli będziecie chcieli śledzić na bieżąco moje poczynania to zachęcam do kliknięcia w baner z logo e-biznes w menu po prawej stronie;).

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Polecany wpis

Tabula rasa, tabula scripta

Na samym początku drogi jesteśmy podobni do każdego bez wyjątku. Zarazem nie jesteśmy podobni do nikogo, bez konkretnych cech rozróżniający...

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *