27.08.2012

Tymon Tymański wypowiada wojnę ulicznym chuliganom

Operacja Chuligan to pierwsza w Polsce zintegrowana kampania społeczna, dotykająca problemu przemocy ulicznej. Głównym bohaterem akcji jest muzyk, artysta i głos Radia Roxy ? Tymon Tymański. Na potrzeby kampanii wcielił się on w rolę tytułowego resocjalizowanego chuligana.


Operacja Chuligan jest aplikacją na facebooka i smartphony, skierowaną do młodych ludzi. Wystarczy zaadoptować ulicznego chuligana, pobierając aplikację ze strony operacjachuligan.pl i dzięki różnym zadaniom terapeutycznym leczyć go z agresji. Użytkownicy mają do wyboru m.in. taniec, rzeźbę czy sport. Każdy wyleczony chuligan jest głosem sprzeciwu wobec przemocy na ulicach i zostaje zarejestrowany na stronie akcji.Ta kampania jest bardzo potrzebna, liczymy, że uświadomi ludziom, przynajmniej niektórym, że na polskich ulicach dzieje się coś złego. Coś podobnego miało miejsce w latach 60-tych. Mówię tu np. o kampaniach Johna Lennona, takich jak choćby plakaty ?War is Over! (If you want it.)?. Wtedy także ludzie zdali sobie sprawę z tego, że wojna jest bezwzględnym złem i trzeba się jej sprzeciwiać za wszelką cenę ? mówi Tymon Tymański. Agresja jest rezultatem pewnego stanu umysłu, frustracji społeczeństwa, która wynika z sytuacji w naszym kraju. Ale wciąż trzeba z nią walczyć, angażować się we wszystko, co może nas w jakiś sposób uspokoić. Operacja Chuligan ma spuścić powietrze z tego polskiego balonu wypełnionego agresją. Mam nadzieję, że dzięki niej ludzie zrozumieją, że takie zachowania ? to żeby dać komuś ?z dyńki? czy pastwić się nad młodszymi ? są zwyczajnie głupie i żałosne ? dodaje.


Statystyki przypadków pobić i innych aktów chuligaństwa w Polsce wciąż znacznie przewyższają średnią europejską. Liczba przestępstw związanych agresją od kilkunastu lat utrzymuje się na podobnym poziomie lub wręcz wrasta. Wg policyjnych statystyk wśród osób do 20 roku życia w 1999 roku było 18929 podejrzanych o udział w bójce lub pobicie.


W 2009 liczba ta wzrosła do 21863. Oprócz przemocy fizycznej wciąż poważny problem stanowią akty wandalizmu. W zeszłym roku w samej tylko Warszawie usuwanie ich skutków na przystankach komunikacji miejskiej, które są ulubionym celem chuliganów, kosztowało ok. 2 mln zł. Akcja Radia Roxy jest protestem przeciwko takiemu obrazowi sytuacji na polskich ulicach.


Zwracamy uwagę na bardzo poważny problem związany z przestrzenią publiczną. Rzeczywiście jest tak, że poziom agresji w Polsce jest absurdalnie wysoki. Dotyczy to zarówno agresji werbalnej ? wystarczy przejechać przez ruchliwe skrzyżowanie w centrum miasta, by zobaczyć jak odnoszą się do siebie kierowcy ? jak i zwykłej chuliganerki, faktu, że większość dzieci moich kolegów wraca do domu bez komórki, portfela i z podbitym okiem. To jest wciąż polska specyfika. Podróżując przez Zachód Europy w zasadzie się tego nie widzi, a na pewno nie w takim stopniu jak u nas. Dlatego cieszę się, że taka akcja powstała. Myślę, że z jednej strony wszyscy będą mieli dzięki niej dużo zabawy, a oprócz tego pomoże ona uzmysłowić nam jak dużym problemem jest agresja w Polsce ? mówi Mikołaj Lizut, redaktor naczelny Radia Roxy


Aplikacja Operacja Chuligan rusza 27 sierpnia. Aby skorzystać z niej wystarczy wejść na stronę akcji i ściągnąć ją na swój telefon. Można też bawić się nią odwiedzając fanpage Radia Roxy https://www.facebook.com/Radio.Roxy. Aplikacja jest też dostępna też w Google Play Store (dawnym Android Market). Twórcą aplikacji jest Grey Group.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Polecany wpis

Tabula rasa, tabula scripta

Na samym początku drogi jesteśmy podobni do każdego bez wyjątku. Zarazem nie jesteśmy podobni do nikogo, bez konkretnych cech rozróżniający...

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *