12.11.2013

Murakami od strony PR

Murakami_PocztowkaW mojej (i pewnie większości czytelników) świadomości dwie pozycje literackie miały ostatnio bardzo dobrą i głośną oprawę reklamowo-PRowską. Te dwie książki to Inferno Dana Browna i Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa Harukiego Murakamiego. Odnośnie ostatniego znalazłem informację jak wygląda przygotowanie nowoczesnej promocji książki na rynku.

Po raz pierwszy premiera książki odbyła się nie w księgarni, a w automacie. Nowa powieść Harukiego Murakamiego, wielokrotnego faworyta do otrzymania literackiej nagrody Nobla, zadebiutowała w automatach na dworcach w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. W dzień premiery powieści „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” została uruchomiona także pierwsza w Polsce aplikacja mobilna poświęcona pisarzowi – Murakami Notes.

Akcja promująca nową powieść najpopularniejszego japońskiego pisarza łączy – zgodnie z azjatyckim duchem - tradycję z nowoczesnością. Punkt centralny kampanii to trzy automaty, w których kilkanaście godzin wcześniej niż w księgarniach, można było kupić najnowszą książkę Murakamiego. To pierwszy w Polsce przypadek gdy wydawca (Wydawnictwo MUZA SA) zdecydował się na premierę książki w automacie. Maszyny stanęły w halach głównych dworców w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu i szybko zyskały przydomek „książkomatów”. 5 listopada, już kilka godzin przed uruchomieniem urządzeń, gromadzili się przed nimi fani pisarza. W Warszawie automat został opróżniony po półtorej godzinie.


Murakami_Premiera_AutomAutomaty nawiązują do japońskiej fascynacji technologią, robotami oraz kultury nabywania najróżniejszych produktów w rozsianych po ulicach miast maszynach. Zaś wybór lokalizacji – dworców – został zaczerpnięty bezpośrednio z powieści: bohater japońskiego bestsellera jest inżynierem dworców i często obserwuje odjeżdżające pociągi. Na kilka dni przed premierą najpopularniejsza anglojęzyczna strona poświęcona pisarzowi haruki-murakami.com opublikował newsa na temat polskiej kampanii powieści – od tego momentu informacja o automatach udostępniania jest przez fanów japońskiego pisarza na całym świecie. Automaty będą stały na polskich dworcach do końca listopada.

[youtube=http://youtube.com/watch?v=b7t9uvwZUuw]
Integralną częścią kampanii jest także bezpłatna aplikacja mobilna Murakami Notes, pierwsza w Polsce aplikacja dedykowana pisarzowi (harukimurakami.pl/aplikacja). Stworzona na smartfony z systemami iOS i Android, umożliwia wykonywanie codziennych notatek i poznawanie wyjątkowego świata słowa Harukiego Murakamiego. Każda karta notesu zawiera cytat z jednej z powieści japońskiego pisarza.


Murakami_Aplikacja


Notatką można podzielić się ze znajomymi dzięki funkcji wysyłania wiadomości – drogą smsową bądź e-mailową. Aplikacja o prostym interfejsie posiada także możliwość wyszukania potrzebnych zapisków pośród wcześniej stworzonych notatek. Oprócz biografii mistrza słowa użytkownicy aplikacji mają możliwość zapoznania się ze wszystkimi powieściami pisarza dostępnymi na polskim rynku, a także mogą kupić wybrane tytuły w sklepie internetowym.

W ramach kampanii promocyjnej nowej książki Murakamiego stworzono również specjalne pocztówki nawiązujące do tradycyjnych grafik japońskich i bohaterów książki. Przygotowała je Kaja Kusztra, graficzka i projektantka młodego pokolenia. Pocztówki wysyłane były partiami do dziennikarzy i blogerów przed premierą książki.

Murakami_Pocztowka


Dwie pierwsze zawierające japońskie napisy miały intrygować. Dopiero trzecia pocztówka zdradzała nazwisko autora i tytuł książki. Od 5 listopada mogą je również otrzymać miłośnicy Murakamiego zgromadzeni na profilu facebook.com/murakamipl, który w ciągu trzech miesięcy zgromadził ponad 7 tysięcy fanów. W ramach promocji książki powstała także strona internetowa harukimurakami.pl.

Ostatnim elementem kampanii będzie Ogólnopolska Dyskusja Literacka na temat nowej powieści pisarza. W ciągu jednego dnia (28 listopada) 50 klubów czytelniczych Instytutu Książki w całej Polsce będzie dyskutowało o „Bezbarwnym Tsukuru Tazakim i latach jego pielgrzymstwa”. Synchroniczne czytanie książki przez kilkaset osób w całym kraju będzie drugą tego typu akcją w Polsce.

„Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” dostępny jest w księgarniach od 6 listopada. Książka o życiowej podróży, poszukiwaniu tożsamości i prawdy o swojej przeszłości jest powrotem pisarza do realistycznego stylu docenionego przez czytelników w „Norwegian Wood”. W ciągu tygodnia od premiery w Japonii książka sprzedała się w półtora milionowym nakładzie.

Kampania została przygotowana przez agencję Business & Culture na zlecenie i we współpracy z wydawnictwem MUZA SA.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Polecany wpis

Tabula rasa, tabula scripta

Na samym początku drogi jesteśmy podobni do każdego bez wyjątku. Zarazem nie jesteśmy podobni do nikogo, bez konkretnych cech rozróżniający...

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *