12.03.2015

Spuścizna audiowizualna Jerzego Ficowskiego w Narodowym Archiwum Cyfrowym

W siedzibie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych 11 marca odbyła się uroczystość przekazania do zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego spuścizny audiowizualnej Jerzego Ficowskiego - poety, pisarza, tłumacza, autora piosenek i utworów dla dzieci, znawcy kultury cygańskiej i żydowskiej oraz twórczości Brunona Schulza; odkrywcy talentu cygańskiej poetki Bronisławy Wajs – Papuszy.

W spotkaniu, które otworzył Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Władysław Stępniak, uczestniczyli m.in. wdowa po poecie pani Elżbieta Ficowska i prof. Jerzy Kandziora, znawca życia i twórczości Jerzego Ficowskiego.Spuściznę Jerzego Ficowskiego przedstawiła Katarzyna Kalisz z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zbiory audiowizualne Jerzego Ficowskiego tworzy prawie 2,5 tysiąca jednostek archiwalnych dokumentów fotograficznych (pozytywów, negatywów, diapozytywów), dźwiękowych (taśm szpulowych, kaset magnetofonowych, płyt CD) i filmowych (taśm światłoczułych, VHS i płyt DVD).

Papusza


Zespół zawiera fotografie i filmy rodzinne, materiały o Cyganach (m.in. zdjęcia cygańskiej poetki Bronisławy Wajs – Papuszy), judaika, fotografie i fotokopie dokumentów dotyczących Brunona Schulza, audycje radiowe, reportaże, koncerty, filmy dokumentalne, zdjęcia zebrane do książki „Wspominki starowarszawskie: karty z raptularza” (Warszawa, 1959).

Wśród autorów zdjęć zgromadzonych przez Jerzego Ficowskiego są: Czesław Bańkowski, Norbert Boronowski, Erazm Ciołek, Jerzy Dorożyński, Benedykt Jerzy Dorys, Irena Jarosińska,
Jan Kosidowski, Janusz Krippendorf, Tomasz Michalak.


Część fotografii, nagrań i filmów wykonał sam Jerzy Ficowski.

Zbiory zostaną zdigitalizowane i udostępnione w serwisie szukajwarchiwach.pl

* * *

Jerzy Ficowski (ur. 4 września 1924 r. w Warszawie – zm. 9 maja 2006 r. tamże) – pisarz, poeta, tłumacz, znawca życia i kultury cygańskiej i żydowskiej oraz twórczości Brunona Schulza, autor tekstów piosenek, pisał utwory dla dzieci; w latach 1948-1983 członek byłego Związku Literatów Polskich; od 1970 r. członek oraz członek zarządu Polskiego PEN Clubu, w latach 1974-1988 członek zarządu Sekcji Literackiej Stowarzyszenia Autorów ZAiKS; od 1989 r. członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, od 1949 r. członek angielskiego „Gypsy Lore Society”; laureat wielu nagród m.in. w 1977 r. Polskiego PEN Clubu; w 1980 r. Nagrody Literackiej im. Tadeusza Sułkowskiego; w 1984 r. Nagrody Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego; w 1986 r. Nagrody Literackiej Kacetnika; w 1987 r. Stowarzyszenia Autorów ZAiKS; w 2005 r. Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta.

W czasie okupacji (od 1941 r.) Jerzy Ficowski działał w konspiracji, w 1943 r. aresztowany przez Niemców został osadzony na Pawiaku; w powstaniu warszawskim walczył na Mokotowie, jako żołnierz AK w pułku „Baszta”, następnie wzięty do niewoli przebywał w obozach hitlerowskich; od 1946 r. współpracował z wieloma polskimi czasopismami; w latach 1948-1950 odbył szereg wędrówek z Cyganami; w 1949 r. trafił do taboru Dionizego Wajsa. Tam poznał poetkę Bronisławę Wajs – Papuszę, której wiersze przełożył i wraz z Julianem Tuwimem przyczynił się do ich wydania. W 1953 r. ukazała się książka Jerzego Ficowskiego pt.„Cyganie polscy”.Twórczość Jerzego Ficowskiego obejmuje utwory poetyckie, w których nawiązywał do awangardy okresu międzywojennego, groteski i elementów świata fantastycznej baśni. Od 1960 r. pisał teksty piosenek. W 1970 r. na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie zdobył nagrodę za utwór Jadą wozy kolorowe. Piosenki z tekstami Jerzego Ficowskiego śpiewali m.in. Anna German, Kalina Jędrusik, Jerzy Połomski, Maryla Rodowicz, Irena Santor, a także Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

W 1975 r. Jerzy Ficowski podpisał „List 59”, za co jego twórczość objęto całkowitym zakazem druku do 1980 r. (publikował w drugim obiegu); należał do Komitetu Samoobrony Społecznej KOR. W 1988 r. był członkiem niezależnego stołecznego komitetu organizującego obchody 45-lecia powstania w getcie warszawskim. W tym samym roku został wyróżniony znaczkiem pocztowym „Solidarności”, wydanym z okazji 40-lecia jego książek.Jerzy Ficowski został odznaczony m.in. w 1949 r. w Londynie Krzyżem Walecznych za udział w walkach w powstaniu warszawskim, również w Londynie w 1984 r. Krzyżem Armii Krajowej, w 2004 r. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski; jako pierwszy w 1999 otrzymał tytuł Człowieka Pogranicza.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Polecany wpis

Tabula rasa, tabula scripta

Na samym początku drogi jesteśmy podobni do każdego bez wyjątku. Zarazem nie jesteśmy podobni do nikogo, bez konkretnych cech rozróżniający...

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *